ECIO o budżecie obywatelskim
I znowu głośno o budżecie obywatelskim. Do głosowania kilka dni. W sobotę na Piotrkowskiej sporo Łodzian promował swoje pomysły lub przyszło się z nimi zapoznać.
Co do zasady uważam, że obywatele powinni mieć wpływ na cały budżet miejski, a nie tylko na jego nieznaczny fragmencik.
Jednak taka aktywność obywatelska nie powinna się zmarnować. Warto się przyjrzeć projektom, które zostały zgłoszone. Zastanowić się racjonalnie, które z nich będą bardziej przydatne dla Łodzi lub lokalnych społeczności.
Decydując na co wydać wspólne publiczne pieniądze warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czy realizacja tego zadania obniży koszty funkcjonowania miasta?
Wszystkie tego typu zadania warto popierać w pierwszej kolejności. Jest kilka projektów dotyczących remontów placówek oświatowych czy innych placówek miejskich. Jeżeli po remoncie koszty utrzymania budynków zdecydowanie spadną to taki projekt należy jak najszybciej wdrażać. Jednak trzeba także pamiętać aby remontować placówki, których byt w najbliższych latach nie jest zagrożony.
Czy nie da się tych projektów wykonać w inny sposób bez angażowania pieniędzy publicznych?
Przykładem tego typu projektów są plany zazielenienia różnych obszarów, ulic czy skwerów. Wszak Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa wydając decyzję ze zgodą na wycinkę drzew dokonuje naliczenia opłaty za tę wycinkę. Opłaty te mogą być znacznie zmniejszone gdy wnioskujący o wycinkę dokona w zamian za to nowych nasadzeń. Wystarczy wskazywać jako teren nowych nasadzeń lokalizacje wynikające ze złożonych projektów i poprosić autorów tych projektów o monitorowanie efektów tych nasadzeń (wszak jest jakaś społeczność zainteresowana takimi zmianami). Tak to by mogło działać bez wydawania pieniędzy nas wszystkich.
Warto popatrzeć na projekty które niwelują zapóźnienia cywilizacyjne w najbardziej zaniedbanych częściach miasta?
Projekty doprowadzenia do standardu współczesnego licznych dróg lokalnych, które do tej pory nie są utwardzone warto brać pod uwagę w pierwszej kolejności. Jednak i przy realizacji takich projektów warto zadbać aby było jasnym jakiego przeznaczenia będzie dany teren w planach zagospodarowania przestrzennego. Jak już jasnym będzie czy to tylko teren mieszkalny, czy może także teren pod działalność gospodarczą to dopiero wtedy można racjonalnie zadecydować jakie parametry techniczne powinna mieć nowa nawierzchnia tak aby była optymalnie dostosowana do rodzaju obciążeń jaki będzie wynikał z funkcji terenu, czy symulacji ruchu w otoczeniu (dziś ale także zwłaszcza w przyszłości).
Warto też spojrzeć jakie będzie oddziaływanie projektu dla społeczności lokalnej.
Gdy oddziaływanie dotyczy większego grona, a ponadto sprzyja wzmacnianiu lokalnej aktywności to warto na takie projekty postawić.
W sobotę odwiedziliśmy PIKNIK z BUDŻETEM OBYWATELSKIM.
Agnieszka Wojciechowska van Heukelom wraz ze współpracownikami rozmawia z pomysłodawcami projektów do Budżetu obywatelskiego.