2,5 hektara gruntów w centrum Łodzi przejęły firmy powiazane z urzędnikami AFERA
Kilka dni temu opisywaliśmy kontrowersyjną uchwałę L/1266/17 umożliwiającą Prezydentowi Łodzi odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty od nieruchomości jakie wyłudziła SM Śródmieście (w upadłości).
Zabierający głos w imieniu prezydent Hanny Zdanowskiej urzędnicy nie potrafili odpowiedzieć na pytania radnych dotyczące powierzchni działek, które miasto w ten sposób utraciło oraz ich realnej wartości.
Zdumieni nieodpowiedzialnym zachowaniem 23 radnych, którzy głosowali za tak daleko idącą, uchwałą mimo braku podstawowych informacji postanowiliśmy sprawdzić o co tak naprawę chodzi. Poddaliśmy analizie dokumenty wszystkich działek wymienionych w załączniku do uchwały.
Okazuje się,że na łódzkim Manhattanie wypłynęło łącznie ponad 2,523 hektara gruntu ( 25 230 m2). Przy szacunkowej cenie 2500 zł za m2 (2000 budownictwo mieszkaniowe, 2500 do 3000 za budownictwo usługowe w tym rejonie) miasto straciło ponad 63 mln złotych (63.076,00 PLN).
Stracili też spółdzielcy – mieszkańcy łódzkiego Manhattanu, którzy od lat 70 tych płacili miastu za dzierżawę tych gruntów.
I to ich wieloletnie opłaty były podstawą do naliczenia gigantycznej 98 % bonifikaty, dzięki której działki o wartości 4 mln zł władze spółdzielni wykupowały za 2o tys. Bonifikata przysługiwała tylko na jeden cel – uwłaszczenie spółdzielców.
Jednak władze spółdzielni latami nie dopuszczały do uwłaszczenia a w tym czasie przekazywały działki firmom dogadanym z byłym prezesem Krzysztofem D.
Od 2011 roku konsekwentnie alarmowaliśmy prezydent Zdanowską o spekulacji atrakcyjnymi działkami w centrum Łodzi ale ona nie reagowała. W efekcie kilkuletnich spekulacji większość gruntów, 19 działek (prawie hektar gruntów) przejęła jedna i ta sama firma CFI Central Fund of Immovables (0, 9543 to 9 545 m2)
Przeliczając to przez cenę m2 gruntu firma wzbogaciła się o 23 mln 862 tys 500 zł
CFI jest łódzką firmą, wpisaną do rejestru w 2001 roku. Prowadzi działalność inwestycyjno-deweloperską.
W jej rękach znalazły się cenne łódzkie zabytki : fabryka Edwarda Hentschela (Wólczańska 12), kamienica Fischera (róg Piotrkowskiej i Zielonej),kamienica Rosenbluma (Kościuszki 21), centrala Scheiblerowska(pl. Zwycięstwa 2) i cienkoprzędna przędzalnia bawełny Henryka Grohmana (Tymienieckiego 22/24). Część z nich została niestety zniszczona.
Firma posiada też mnóstwo łódzkich kamienic takich jak ta róg Zielonej i Piotrkowskiej, szpecąca z powodu niedokończonego od lat remontu. CFI znane jest też w Łodzi z katastrof budowlanych (Sienkiewicza 47 , Plac Zwycięstwa 2).
Prezes CFI Michał Kawczyński posiada 999,00 akcji spółki Intacus. Firma ta była wcześniej rejestrowana na Gibraltarze choć adres do korespondencji pozostawał na Placu Zwycięstwa 2 w Łodzi .
ZOBACZ INTERESUJĄCY RAPORT FIRMY CFI
http://intakus. raoprt za 2-14
Choć firma CFI prowadzi kontrowersyjne działania (niszczenie zabytków , katastrofy budowlane) w Łodzi działa bardzo swobodnie, przejmując kolejne nieruchomości. Przejęcie hektara działek atrakcyjnych pod inwestycje w ścisłym centrum miasta to naprawdę nie mało.
Ale za czasów Hanny Zdanowskiej w Łodzi PO znajomości można wszystko !
Kluczem do zrozumienia możliwości firmy okazuje się skład Rady Nadzorczej w której zasiadają min wpływowi łodzianie :
Janusz Tomaszewski,były wicepremier ,w ostatnich latach aktywnie działający za wschodnią granicą i współpracujący z wpływowym Ministrem Infrastruktury rządu PO Cezarym Grabarczykiem.
Wojciech Łaszkiewicz działacz PSL, były doradca prezydenta Jerzego Kropiwnickiego
Grzegorza Dębowski były pełnomocnik prezydenta do spraw młodzieży . W poprzedniej kadencji pełnił funkcje dyrektora biura poselskiego prof. Michała Seweryńskiego (PiS). Za czasów PO i Hanny Zdanowskiej Dębowski zatrudniony był też w spółce miejskiej ZWIK, która wystąpiła o upadłość ograbionej z działek spółdzielni.
Wszyscy trzej wymienieni członkowie Rady Nadzorczej CFI od lat ściśle współpracowali z Markiem Cieślakiem (PO), samozwańczym „pierwszym wiceprezydentem miasta Łodzi” (ustawa nie przewiduje takiej funkcji), faktycznie zastępcą Hanny Zdanowskiej.
Grzegorz Dębowski i Wojciech Łaszkiewicz działali z Markiem Cieślakiem przez lata w ramach Stowarzyszenia Niezależni RP, które wyrejestrowano po tym jak okazało się, iż organizacja korzystająca latami ze środków publicznych nie posiadała NIP.
Członkami tej samej organizacji byli min prominentni politycy PO Cezary Grabarczyk i Krzysztof Kwiatkowski.
Ten pierwszy jako Minister Infrastruktury nadzorował spółdzielnie mieszkaniowe, drugi jako Minister Sprawiedliwości nie reagował gdy mieszkańcy Manhattanu prosili o interwencję w sprawie permanentnego łamania prawa przez władze spółdzielni.
Janusz Tomaszewski współpracuje z Markiem Cieślakiem od lat 90-tych.W budowanym na rogu Radwańskiej i Piotrkowskiej hotelu próbowali umieścić wówczas siedzibę fundacji Światowe Centrum Finansów i Handlu ze Wschodem powiązanej z radzieckim agentem Siergiejem Gawriłowem.
http://ecio24.pl/ziemia-obiecana-nie-wiadomo-komu/
Nie przypadkowo budowę hotelu dokończono dopiero za czasów rządów PO i Hanny Zdanowskiej, gdy obaj panowie odzyskali ogromne wpływy w mieście.
Od lat 90 tych dobrym znajomym Marka Cieślaka jest też Krzysztof D. był prezes spółdzielni mieszkaniowej doprowadzonej do bankructwa, za której pośrednictwem spekulowano gruntami. W tamtym czasie obaj zasiadali w jednym klubie Rady Miasta Łodzi.
Firma DIM spółka z o.o która dokończyła budowę hotelu na rogu Piotrkowskiej i Radwańskiej to drugi beneficjent spekulacji gruntami za pośrednictwem SM Śródmieście
Przejęła 0, 8329 hektara to 8 329 m2 działek o wartości 20 822 500 PLN
- Janusz Tomaszewski
- Wojciech Łaszkiewicz
- Grzegorz Debowski
- Rada Nadzorcza CFI
- Marek Cieślak z prezydent Hanną Zdanowską
Pytanie czy radni, których obowiązkiem jest nadzór nad majątkiem miasta i działaniami prezydenta są świadomi wszystkich powiązań?
Czy rozumieją jak wiele działek wypłynęło i jaka jest ich realna wartość? Urzędnicy nie chcieli albo nie potrafili udzielić im żadnej informacji.
Niestety proceder przewłaszczenia gruntów na zabezpieczenie na Manhattanie nadal kwitnie.
Wyszło to na jaw przy okazji … wycinki drzew na ul. Sienkiewicza i Piotrkowskiej, gdy na prośbę mieszkańców zainteresowaliśmy się sprawą.
Wprawdzie większość terenów vis a vis Galerii Łódzkiej jest własnością firmy CFI, która planuje tu poważne inwestycje.
http://ecio24.pl/co-powstanie-na-manhattanie/
aby wyciąć bez zezwoleń drzewa firma przewłaszczyła tereny na zabezpieczenie, tym razem na osobę fizyczną A. Witkowskiego. Fizyczną chociaż nie anonimową – A.Witkowski zasiada w zarządzie firmy HAWE wespół z członkiem Rady Nadzorczej CFI Wojciechem Łaszkiewiczem ). Grunt będzie można ponownie przewłaszczyć na firmę już po wycince .W ten sposób wszystko zostaje w rodzinie.
Transakcje przewłaszczenia na zabezpieczenie mnożą się na łódzkim Manhattanie. Tego typu operacje nie są rejestrowane.
Sprawdzenie działka po działce nieruchomości w przypadku których prezydent Hanna Zdanowska może odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty obnażyło smutną prawdę. Prawie 2 hektary w centrum Łodzi przejęły firma CFI oraz DIM spółka z o.o.
Za przyzwoleniem prezydent miasta Hanny Zdanowskiej, która przez 6 lat ie zrobiła nic aby temu zapobiec.
Pozostałe grunty którymi spekulowano przejęły :
Tegentia sp z o. o. 0, 4881 hektara to 4 881 m2 o wartości 12 202 500 PLN
Manekin Południe Grzegorz Ptak Radosław Kozak s.c.posiada 0,0623 hektara to 623 m2 o wartości 1 557 500 PLN
Okazało się iż Spółdzielnia Mieszkaniowa Śródmieście jest też właścicielem kilku działek z tej listy o powierzchni 0,1854 hektara (1 854 m2 o wartości 4.635,000,00 zł)
Z wpisów w księgach wieczystych wynika, iż te działki zostały ponownie przewłaszczone na spółdzielnię.
Uchwała przyjęta w dniu 24 maja 2017 tj wyrażenie zgody na odstąpienie przez prezydenta od żądania zwrotu bonifikaty oznacza przedwstępne przyzwolenie na kolejną spekulację działkami . Bez żadnych konsekwencji.
W dniu 5 maja 2017 Europejskie Centrum Inicjatyw Obywatelskich wystąpiło do Wojewody Łódzkiego z wnioskiem o uchylenie przedmiotowej uchwały, która narusza interes publiczny i prywatny.
Wykaz działek, w wypadku których prezydent miasta może odstąpić od żądania zwrotu bonifikaty
Mapy z zaznaczonymi na czerwono działkami ,które wypłynęły do prywatnych firm na skutek spekulacji gruntami w Łodzi przez władze SM „Śródmieście „