Ważne !!! Przedstawiciele wybrani w SM Śródmieście rok temu legalnie
W dniu 18 maja 2015 w hotelu Novotel miała obradować kolejna z grup członkowskich SM Śródmieście w Łodzi (w upadłości likwidacyjnej). Zebranie praktycznie się nie rozpoczęło. W trakcie gorącej dyskusji spółdzielcy zarzucili obecnemu na sali Zarządowi (skompromitowana ekipa byłego prezesa Krzysztofa D.) nieprawidłowe zwołanie zebrania.
Mieszkańcy kwestionowali nie wpisanie do porządku obrad sprawy udzielenia absolutorium poszczególnym członkom Zarządu, słusznie podkreślając, że nadal rządzą nimi ludzie z ekipy byłego prezesa, któremu prokuratura postawiła zarzuty.
Wobec braku reakcji zarządu na jakiekolwiek propozycje z sali zebrani nie wybrali ze swojego grona Przewodniczącego Zebrania i na znak protestu nie rozpoczęli obrad.
Ciekawie przebiegła dyskusja pomiędzy obsługującym to zebranie mecenasem Jerzym Trzeciakiem, Janem Zielińskim (dawniej księgowy obecnie wiceprezes spółdzielni) a przedstawicielami naszego stowarzyszenia. Jako organizacja pozarządowa o charakterze strażniczym wskazaliśmy na oczywistą manipulację jaką jest kwestionowanie decyzji jakie zapadły na ubiegłorocznych Zebraniach Grup Członkowskich.
Poprosiliśmy zarząd o wskazanie podstaw nie uznania dokonanego w zeszłym roku wyboru Przedstawicieli i okazanie stosownych dokumentów.
Jan Zieliński odpowiedział, że zdaniem skompromitowanego zarządu wybory są nieważne i przytoczył jeden z zapisów statutu SM Śródmieście mówiący o wymaganej frekwencji ponad 50% i kwalifikowanej większości głosów za odwołaniem (§ 20 p. 5 statutu).
Tymczasem w samym statucie nie rozstrzygnięto wprost co może powodować nieważność ustaleń Zebrań Grup Członkowskich !!! A ustalenia Grup Członkowskich i Zebrania Przedstawicieli to nie to samo.
§ 27 Statutu wskazuje w punktach 2 i 3 jakie okoliczności mogą zadecydować o nieważności uchwał Zebrania Przedstawicieli, jednak nie ma w statucie podobnych uregulowań dla uchwał Zebrań Grup Członkowskich
2. uchwała sprzeczna z ustawą jest nieważna.
3. Uchwała sprzeczna z postanowieniami Statutu bądź dobrymi obyczajami lub godząca w interesy Spółdzielni albo mająca na celu pokrzywdzenie jej członka może być zaskarżona do Sądu na zasadach określonych w ustawie.
Mec. Trzeciak przyznał w obecności zgromadzonych spółdzielców, że jedyną drogą do zaskarżania uchwał organów spółdzielczych jest zaskarżanie ich do sądów powszechnych.
Potwierdził także, że okres w jakim jest możliwe zaskarżenie wynosi 6 miesięcy od daty podjęcia uchwały (a dla osób, których ta uchwała dotyczy – 6 miesięcy od chwili kiedy się o tej uchwale się dowiedziały). Ponieważ na sali byli obecni członkowie Zarządu padło w tym momencie naturalne pytanie, do zarządu czy są jakiekolwiek dokumenty potwierdzające orzeczenie sądów w tej sprawie. Ani pani Szymańska, ani pan Zieliński nie potrafili takich dokumentów wskazać.
To oznacza, że w oparciu o niewpisanie do rejestru tzw. „nowej rady” stare władze spółdzielni idąc za ciosem zapragnęły unieważnić wszystkie postanowienia ubiegłorocznych grup członkowskich .Tymczasem takie kompetencje ma wyłącznie sąd.
Sąd natomiast orzekł wyłącznie w sprawie nie wpisania do rejestru nowego składu Rady Nadzorczej. Nie uchylił poszczególnych wyborów nowych przedstawicieli dokonanych w zeszłym roku.
Odwołanie w zeszłym roku starych Przedstawicieli i wybór nowych nie jest zatem podważone i nadal obowiązuje. Nie ma podstaw do przeprowadzania nowych wyborów.
Trzeba przyznać , że stare władze spółdzielni w porozumieniu z częścią nowych od miesięcy robiły wszystko aby dyskredytować nasze poczynania. Na propagandowej stronie mysrodmiescie za zgodą i aprobatą administratora – Mirosława Michalskiego członka tzw. Nowej Rady propagowane są nieprawdziwe informacje i obelgi pod naszym adresem. Kilka tych samych osób pod różnymi pseudonimami rzekomo dyskutuje , głownie na nasz temat ,przy okazji antagonizując sąsiadów. Tymczasem nikt nie wyjaśnia spółdzielcom istoty rzeczy.
Oto ludzie dawnych władz zainteresowani żywotnie przejściem ze stanu upadłości likwidacyjnej w układową w porozumieniu z syndykiem próbują ponownie przeprowadzić wybory, aby tym razem do grona przedstawicieli dostali się tylko ci, na których stare władze mogą liczyć.
Jednym z rzekomych „ekspertów” na propagandowej stronie władz www.mysrodmiescie.pl stał się niejaki Marcus vel Marek DEPOWSKI mieszkający w drugim końcu Polski zabiegający o kanalizowanie ich nastrojów nastrojów.
Wpisując się w retorykę ekipy byłego prezesa Krzysztofa D. Marcus pisze na owym forum tak:
-
Żadni nowi przedstawiciele w ub. roku nie zostali wybrani! Ten „wybór” został dokonany z tak wielkim naruszeniem prawa, czyli Waszego obowiązującego statutu, że w związku z tym ówczesna (i zresztą dalej działająca) „stara RN” mogła i podjęła uchwałę stwierdzającą ich nieważność. Jednocześnie ta uchwała NIE ZOSTAŁA ZASKARŻONA, czyli tym samym jest obowiązująca.
(z komentarzy na stronie mysrodmiescie.pl)
Przytoczony argument dowodzi, że oto niejaki Marcus nie wiedzieć dlaczego wyszedł z założenia, że stara rada nadzorcza mogła unieważnić decyzje zebrań grup członkowskich. A to doprawdy absurdalne (Rada nie ma takich kompetencji).
Jedynie naruszenia w uchwałach organów spółdzielczych zapisów ustawy skutkują nieważnością tych uchwał z mocy prawa.
Ustawa nie mówi natomiast nic o Zebraniach Grup Członkowskich bo w 2007 je zlikwidowano. Jeśli ktokolwiek chciał unieważnić zeszłoroczny wybór przedstawicieli powinien był wnieść do sądu powszechnego stosowny wniosek w terminie 6 miesięcy.
Jeśli jest jakaś uchwała Rady Nadzorczej stwierdzająca nieważność uchwał Zebrań Grup Członkowskich to z mocy prawa jest ona nieważna, bo Rada Nadzorcza nie ma prawa kwestionować decyzji uchwał podjętych przez Grupy Członkowskie. Mógłby to zrobić wyłącznie sąd !
Dodatkowo warto zaznaczyć, że w roku ubiegłym nie odbyły się żadne inne Zebrania Grup Członkowskich, wszystkie na których byliśmy były otwierane przez członka Zarządu. Ich prawidłowy przebieg potwierdziła też Krajowa Rada Spółdzielcza na piśmie bezpośrednio po zebraniu. Protokoły i uchwały, a także inna dokumentacja z obrad organów spółdzielni powinny być przechowywana w spółdzielni, a ewentualne zgłoszenia uchwał do Krajowej Rady Spółdzielczej, związku rewizyjnego lub sądu rejestrowego leży w kompetencja Zarządu.
Uchwały obowiązują od momentu uchwalenia, chyba, że z treści uchwał wynika inaczej. Dostarczenie uchwał do sądu rejestrowego jest obowiązkiem (w sądzie rejestrowym tego typu dokumentacja powinna być dostępna). Jednak sąd rejestrowy nie dokonuje w ogóle wpisu Przedstawicieli do rejestru sądowego. Takiemu wpisowi oraz uaktualnieniu podlegają jedynie skład Zarządu i Rady Nadzorczej.
Stare władze spółdzielni bronią jak mogą swoich interesów. Przez ostatni rok miały możliwość przekonać się kto z nowo wybranych przedstawicieli może być ich sprzymierzeńcem. I ustaliły, że uzupełnią skład starych władz ( przedstawicieli ) o parę nowych spolegliwych osób. Aby dokonać odpowiedniej selekcji próbują ponownie wybrać przedstawicieli co do których mają pewność, że nie sprzeciwią się planowanym działaniom (uzupełnienie starej rady, zachowanie skompromitowanych osób z w zarządzie, upadłość układowa).
Najbardziej bulwersuje, że część członków tzw. „nowej rady” zgodziła się na ten scenariusz w zamian za dopuszczenie do władzy. Namawiają sąsiadów na nowe wybory choć nie potrafią uzasadnić dlaczego w ogóle miałyby się one odbyć. Na stronie propagandowej władz spółdzielni www.mysrodmiescie próżno szukać informacji, że po raz kolejny łamane jest prawo a nowe wybory zostały ustawione (mała frekwencja, brak wiedzy na temat liczby członków, uzgodnione kandydatury). Nikt też nie tłumaczy spółdzielcom dlaczego upadłość układowa do której dążą stare władze, syndyk i wierzyciele jest dla nich po prostu niekorzystna.
Zobacz aktualną lista Przedstawicieli SM „Śródmieście” wybranych w ubiegłorocznych wyborach
-
Bathelt Tomasz
-
Boniecka Elżbieta
-
Chlebowski Jarosław
-
Cioch Adam
-
Czekański Bohdan
-
Desperak Tomasz
-
Dobiecki Stanisław
-
Dukat-Klem Anna
-
Furmanek-Rożewska Dorota
-
Grossman-Jędrasiak Alina
-
Gozdur Roman
-
Jarosiński Józef
-
Kabziński Wacław
-
Kaczorowski Robert
-
Kamiński Wojciech
-
Karolewska Bożena
-
Karpowicz Elżbieta
-
Kawczyńska-Tyran Marzena
-
Klimczak Karol
-
Korczyński Marian Jerzy
-
Kościenkow Edward
-
Kuczkowski Bartosz
-
Kujawa Ewa
-
Kulbat Rafał
-
Kurylonek Dariusz
-
Lewandowski Piotr
-
Libera Anna
-
Lubera Maria
-
Medwadowska Jadwiga
-
Michalski Mirosław
-
Palma Andrzej
-
Rogoziński Adam
-
Smolińska Zdzisława
-
Stasiak Paweł
-
Stępień Sylwia
-
Szymałkowski Jerzy
-
Śmigaj Grzegorz
-
Trocha Dariusz
-
Tymanowska Katarzyna
-
Woźniak Jan
-
Zając Janina
-
Zalewska-Pawlak Mirosława
-
Załęska-Banasiak Danuta
- Zielińska Małgorzata